logo
   
Oficiální stránky severského divadla
 


zpět na hlavní stranu

Lyrické muzikálové drama Romeo Julie a tma

Ochotnická divadelní společnost severské Pradivadlo připravuje v pořadí již šestou hru od svého založení v roce 2007. Po dramatu Naše městečko (Thorntona Wildera), dvou pohádkových muzikálech Kráska a zvíře (Františka Hrubína) a Hrátky s čertem (Jana Drdy) a klasickém americkém muzikálu Song pro dva aneb Každý má svého Leona (Neila Simona) se vedení Pradivadla rozhodlo jít cestou hledání v oblasti dalšího, ochotníky dosud málo zmapovaného, žánru. Tentokrát sáhli realizátoři po českém klasiku Janu Otčenáškovi a jeho asi nejznámějším díle – Romeo, Julie a tma. Žánrově bychom toto drama mohli zařadit ke hrám s válečnou tematikou. Děj se odehrává během druhé světové války v protektorátní Praze. Hlavními hrdiny jsou dospívající student Pavel a židovská dívka Ester, která měla nastoupit na transport do Terezína. V době platnosti Norimberských zákonů byl styk s osobami označenými žlutou hvězdou s nápisem JUDE více než riskantní. Pavel si velice dobře uvědomuje tenký led, na němž se pohybuje, ovšem k dívčině zoufalství a strachu nemůže být lhostejný. Tím okamžikem se začíná psát příběhRomea a Julie, jenž jsou schopni tak vzácného citu jako je láska v období pro lásku tak temným. Pavel chce zprvu Ester jen pomoci, proto ji ukryje do svého malého pokojíku vedle krejčovské dílny. Z domu tajně vynáší jídlo a sám trpí hladem. V každé volné chvíli utíká do pokojíku ke své milované Ester. Láska mezi čtyřmi stěnami sebou nese mučivou tíhu tajemství a strachu z odhalení. Ester zpočátku nemá tušení o tom, co se venku děje. Po atentátu na Heydricha jsou popravovány desítky lidí denně a každý se bojí, aby na sebe nevrhl ani stín podezření z čehokoliv. Čím více se člověk snaží utajit své city a jednání, tím je svému okolí nápadnější. Pavlova láska není výjimkou. O vystrašené skryté nájemnici se nejprve dovídá otcův spolupracovník z dílny Čepek a později také Pavlův otec. Vlivem stupňujícího se tlaku okolí se Ester rozhodne utéct, aby tak uchránila Pavla a jeho rodinu před trestem. Dříve však, zásluhou kolaboranta Rejska, je dům obklíčen vojáky, Ester v panice otevírá dveře bezpečí a prchá z domu na ulici, na níž každý pohyb vojáci trestají střelbou. Jak příběh zamilovaného páru v podání souboru Pradivadlo skončí, uvidí diváci  v premiéře tohoto lyrického muzikálového dramatu v pondělí 12. prosince 2011 v 19 hodin v městském divadle.
Hra se vyznačuje dominantními kontrastními prvky tragiky, smrti, strachu, ale i lásky a naděje v kontextu války. Příběh zachycuje atmosféru protektorátu, vyhlášení stanného práva, neustálou podezíravost a všudypřítomný strach z udání. Protiváhu této temnotě tvoří okamžiky štěstí zamilovaných při tanci v malém pokojíku, nebo chvíle, když společně pozorují hvězdy a plánují svou budoucnost. Vzpomínky, kterými se vrací k jejich společným zážitkům, představují hlavní linii příběhu.
Dnešní mladé generaci (zcela jistě ne všem) začíná být postupně vzdáleno období Sametové revoluce v roce 1989. A opravdu jen málokdo z nich chápe, (snad až na pár jedinců, kteří se zabývají historií) co znamenala pro lidstvo II. světová válka, proč je trestná propagace fašizmu a nacizmu a co znamenají nacistické symboly. Letos (2011) si připomínáme smutné a nechvalně známé výročí – sedmdesát let od nástupu jednoho z nejkrutějších nacistických pohlavárů k moci – zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, druhého nejvyššího představitele SS (Schutzstaffel– paravojenské jednotky nacistického Německa) a generála policie, Reinharda Heidricha.
Snad i také proto si experimentální divadelní projekt, jenž dnes vzniká pod logem Pradivadla, klade za cíl oslovit zejména mladší generaci publika a nejen ji. Autorsky již vzniklo hudební aranžmá i texty písní z pera rýmařovského muzikanta Petra Laštuvky. Písně budou zpívány živě na mikroporty a představení bude protkáno mnohými netradičními prvky. Diváci se již dnes mohou těšit na velice působivé lyrické muzikálové drama v netradičním pojetí a zpracování, na kterém se podílí zkušený tým lidí (scéna – Šárka Lupečková, hudba, písňové texty a hudební realizace – Petr Laštuvka, režie – Jiří Konečný) V hlavních rolích se představí ostravští konzervatoristé Lukáš Adam a Natálie Holíková.
Jiří Konečný, vedoucí souboru Pradivadla

 

.